هرچه بیش تر درباره خودت بدانی،این جهان را بیش تر می فهمی

 

زندگی می تواند بسته به روش زندگی ما ،کوتاه یا بلند باشد.

 

تغییر شیوه انجام کارهای روزمره اجازه می دهد تا آدم جدیدی را در درونت رشد دهی.

در حقیقت تصمیم با خود توست.

تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٠/٥/٢٦ | ٢:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

وقتی غلظت آدنوزین تری فسفات(ATP) سلولی کاهش فراوانی مییابد خستگی عارض میشود.

مقدار کراتین فسفات عضله می تواند بشدت کاهش یابد یا به صفر برسد بنابراین کراتین فسفات می تواند سهم زیادی در تولید انرژی برای فعالیتهای انفجاری داشته باشد.

در تمرینات شدید گلیکولیز  باسرعتی زیاد انجام می شود وپیروات می سازد که منجر به تجمع لاکتات درون عضله می شود ویون  H حاصل از گلیکولیز باعث افت PHمی گردد،که باعث خستگی می شود وجود کراتین فسفات ظرفیت خنثی سازی درون عضله را افزایش داده وباعث تاخیر در کاهش PH  میشود.

کراتین به شکل فسفو کراتین نقش مهمی در متابولیسم انرژی دارد.فسفو کراتین ماده ای که با فسفوریلاسیون مجدد در ADP در تشکیل ATP شرکت میکند.در فعالیت های کوتاه مدت وشدید اهمیت دارد.

تخلیه ذخایر فسفو کراتین ،توانایی انجام فعالیت ورزشی خیلی شدید را کاهش        می دهد. بیشترین غلظت بافتی کراتین در عضله اسکلتی دیده شده وتقریبا دو سوم آن به شکل کراتین فسفات است.

متوسط غلظت فسفو کراتین در عضلات معادل 125 میلی مول به ازاء هر کیلو گرم عضله خشک است که مکمل سازی کراتین، غلظت کراتین عضلات را تقریبا تا 20% افزایش    می دهد.

به نظر می رسد حد اشباعی برای کراتین در عضلات وجود دارد ومکمل سازی بیشتر باعث افزایش این مقادیر نمی شود.

عوارض کراتین:

1-اختلالات معد ه و روده

2-اختلالات عضلانی وکرامپهای عضلانی

3-اختلالات قلبی ،عروقی

4-اختلالات کلیوی

5- اختلالات کبدی

6-افزایش وزن

7- تجمع آب بویژه در عضلات و روده ها

8-بدلیل تجمع آب در عضله در زمان کم کردن وزن در سیستم خنک کنندگی بدن اختلال ایجاد میشود

9-کراتینین ماده حاصل از تجزیه کراتین می باشد وافزایش آن در خون نشان دهنده اختلال در عملکرد کلیه  یا بیماری کلیوی می باشد.

10-مصرف کراتین درکسانی که دچار دیابت هستد،باعث اختلال درعملکرد انسولین   می شود. 

فواید کراتین:

1-افزایش قدرت عضلات

2-بازسازی سریع ذخایر انرژی

3-افزایش توده عضلانی

4-افزایش آستانه بی هوازی(برای تمرینات سرعتی،انفجاری،قدرتی)

5-کاهش تولید اسید لاکتیک در تمرینات سرعتی

6-افزایش تبادل اسید آمینه در بافت عضلانی

7- سنتز بیشتر پروتئین در عضلات

8-افزایش وزن وبازسازی عضلات بعد از تمرینات قدرتی

9-بهبود انقباض عضلانی

10-فعال نمودن هورمون رشد

مقدار مصرف کراتین:

ادامه دارد..............................................

تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٠/٥/٢٤ | ۱:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

تمرینات استقامتی منظم به کاهش کلسترول تام خون،تری آسیل گلیسرول وغلظت هایLDL (چربی بد),وافزایش غلظت HDL (چربی خوب)منجر میشود.

HDL کلسترول یک عامل محافظتی در برابر توسعه پلاکت های آترو اسکلروزی وبیماری شریان کرونری قلب است در حالی که فراوانی LDL کلسترول شخص را مستعد  ابتلا به این عوارض می کند

در همه مطالعاتی که در آن ورزش دخالت داشته رابطه نزدیکی بین ورزش و آمادگی وچربی های خون گزارش شده است.

بطور کلی اطلاعات موجود نشان می دهد افرادی که کلسترول ،LDL (چربی بد)وتری آسیل گلیسرول بالایی داشتند بعد از تمرینات استقامتی تغییرات مطلوبی در مقادیر این  چربی ها بدست آمده.

بین آمادگی قلبی ،تنفسی(تمرینات استقامتی) وغلظت تری آسیل گلیسرول پلاسما یا سرم ناشتا رابطه معکوسی وجود دارد.اما هیچ رابطه ای بین تمرین های قدرتی سنگین با فواید بهداشتی تمرینهای استقامتی در تاثیر بر چربی های خون نشان داده نشده .

در مقایسه افراد بی تحرک با افراد تمرین کرده استقامتی به وضوح نشان داد ه اند که از میزان پالایش تر ی آسیل گلیسرول پلاسمایی بیشتر ی برخوردارند.

در دوره باز یافت پس از یک ورزش شدید طولانی مدت (دوندگان ماراتن)غلظت تری آسیل گلیسرول سرم ناشتا کاهش ومیزان پالایش تری آسیل گلیسرول افزایش می یابد.

تمرین کم شدت پاسخ چربی های خونی را به یک غذای چرب ،زمانی که تمرین چند ساعت قبل یا چند ساعت بعد از خوردن غذا انجام می شود،کاهش می یابد.

میزان تجزیه تری آسیل گلیسرول بامیزان سنتز HDL(چربی خوب)رابطه کاملا نزدیکی دارد ولذا هرگونه افزایش ظرفیت سوخت وسازی برای سوخت وساز تری آسیل گلیسرول،می تواند بیشتر بودن مقادیرHDL کلسترول(چربی خوب) در افراد تمرین کرده را توجیه کند.

 

تاريخ : یکشنبه ۱۳٩٠/٥/٢۳ | ۳:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

امروزه چاقی شایع ترین معضل بهداشتی وتندرستی مزمن در جهان به شمارمیرود. بیش از 33در صدافراد جامعه اضافه وزن دارند.به نظر میرسد که بیشتر افراد جامعه از وزن بدنی خود ناراضی هستند،وزن اضافی بدن با مشکلات وابسته به تندرستی بیشماری از جمله افزایش چربی های خون ،خطر بیماری عروق کرونری،دیابت ،پرفشار خونی ،عوارض مفصل واستخوان وسرطان همراه است.

حفظ وزن بدن در حد بهداشتی ومطلوب همراه با تغذیه سالم اهمیت زیادی دارد ولی کار ساده ای نیست که هر فردی بتواند آنرا به به نحو احسن انجام بدهد.کاهش وافزایش مکرر وزن ممکن است به تغییرات زیانباربلندمدت در متابولیسم از جمله بی اشتهایی عصبی یا پرخوری منجر شود که هردو از مشکلات پزشکی خطرناک بشمار میروند. 

شایداین سوال برای شما بوجود آمده که چگونه وچطور با رژیم غذای وبرنامه غذایی متناسب بتوانیم وزن مطلوب وآیده ال داشته باشیم .در این اینجاسعی کردم مطالب را طوری جمع آوری کنم که یک فرد ورزشکار وغیر ورزشکار بتواند بسهولت وآگاهانه برای کاهش وزن یا کنترل وزن خود اقدام به تنظیم برنامه غذایی بنماید .

نکته:(در بعضی جملات اگر فرد غیر ورزشکار باشد ،به جای ورزشکار ،فرد تعبیر شود.)

یکی از مهمترین اموری که در تغذیه باید انجام بگیرد ،بر آورد مقدار کالری مورد نیاز روزانه  وارائه رژیم غذایی است. لیکن قبل از اینکه وارد بحث انرژی ورژیم غذایی شویم لازم است که با بعضی از واژ های تغذیه آشنا گردیم.

متابولیسم(سوخت وساز):از دو واژه آنابولیسم وکاتابولیسم تشکیل شده.

آنابولیسم ،ساخته شدن

کاتابولیسم،تجزیه شدن

متابولیسم پایه:مقدار انرژی مورد نیاز برای ادامه حیات زمانی که فرد در حالت استراحت کامل است.

عوامل موثر در متابولیسم پایه:

سن:هرچه سن افراد بالا برود متابولیسم پایه کاهش میابد

جنس :متابولیسم پایه زنان 10% از مردان کمتر می باشد

ترکیب بدن:مقدار توده عضلانی واعضاء غیر چرب بیشترین مصرف را دارند(80%)

اندازه وسطح بدن: هرچه اندازه وسطح بدن بیشتر باشد متابولیسم بیشتر  می باشد.

بیماری: بیماری باعث متابولیسم بیشتر می شود.(افزایش دمای بدن در بیماری  یا ورزش باعث افزایش متابولیسم می شود.)

آب وهوا:در هوای سرد متابولیسم از نواحی گرم ومعتدل بیشتر است. در هوای گرم متابولیسم از نواحی معتدل بیشتر است.

رشد:متابولیسم در دوران رشد بیشتر است.

 

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٩ | ٢:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

ارتباط بین فعالیت ورزشی یا فعالیت بدنی منظم وسلامتی هیچ گاه به اندازه امروز روشن نبوده است.

در حقیقت ،تا اوایل دهه 1980 دیدگاه ههای جامعه پزشکی وعموم مردم در باره فعالیت ورزشی کاملا فرق داشت.

دویدن ،شنا کردن،دوچرخه سواری آن هم چند بار در هفته رفتاری نا هنجار به حساب می آمد.

پزشکان ضرورتی نمی دیدند که به بیماران توصیه کنند برای مقابله با پر فشار خونی چربی اضافی بدن یا بیماری های قلبی به فعالیت ورزشی بپردازند.رسانه ها نیز از ارتقای فعالیت های ورزشی وشیوه زندگی فعال حمایت نمی کرد.

در دو دهه اخیر شواهدی نشان می دهند که فعالیت ورزشی نه تنها مانع از بیماریها می شود بلکه بر فرایند بسیاری از بیماریها اثر معکوس دارد.

در حال حاضر تقریبا همه سازمانهای پزشکی بیانیه هایی درباره اهمیت فعالیت ورزشی برای پیشگیری ودرمان بیماریها ی گوناگون منتشر کرده اند.

هدف من از این قسمت ایجاد انقلاب آمادگی جسمانی در بین افرادی که به فعالیت های بدنی توجه نکرده یا یا از فعالیت های بدنی  دورند.

 امیدوارم که با خواندن این بخش  از ماهیت سودمند فعالیت بدنی برای سلامتی خود اطلاع پیدا کرده  وبرای کاهش یا وقوع عوارض بی تحرکی ،تلاش کنید.

بیماریهای که بدلیل عدم تحرک بوجود می آیند وفعالیت بدنی منظم تاثیر مثبتی بر آنها دارد.

1-بیماری کرونری قلب

2-پر فشار خونی

3-سکته مغزی

4-بیماری عروق محیطی

5-چاقی

6-سرطانها(قولون ،سینه ،پروستات ،ریه)

7-دیابت غیر وابسطه به انسولین

8-پوکی استخوان

9-درد کمر

10-آسم

11-بیماری انسداد مزمن ریوی ادامه دارد

12-آرتریت

متاسفانه ،بسیاری از مردم از فایدهای فعالیت های ورزشی وارتباط آن با گسترش رفتار وسلوک فردی ،لذت جویی ،روابط اجتماعی ،تعاملهای خانوادگی مطلع نیستند.اما  مطالعات نشان می دهد که همچنان که افراد بالغ به آگاهی بیشتری در باره اهمیت آمادگی جسمانی دست می یابند برای رسیدن به آن بیشتر تلاش می کنند.

 

 

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٧ | ٢:٢٩ ‎ق.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

امگا 3 به عنوان یکی از کلیدهای دست یابی به سلامتی شناخته می‌شود. اما این امگا 3 به چه دردی می‌خورد؟

 

امگا 3 به عنوان یکی از کلیدهای دست یابی به سلامتی شناخته می‌شود. اما این امگا 3 به چه دردی می‌خورد؟


امگا 3... از چند سال پیش، این کلمه مجله ها و بسته بندی برخی محصولات غذایی ما را به تصرف خود درآورده است.

نکات کوچکی دربارۀ لیپیدها
لیپیدها، که عموماً به نام ماده چرب شناخته می‌شوند، بنا بر ساختار مولکولی شان به سه نوع ِ اسیدهای چرب تقسیم می‌شوند:

اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه ای، که امگا 3 و امگا 6 در این دسته قرار می‌گیرند. این اسیدهای چرب نقش مهمی در برخی عملکردهای بدن ما بازی می‌کنند. اگر ما همان طور که دربارۀ اسیدهای چرب صحبت می‌کنیم از امگا 3 هم یاد می‌کنیم، به این علت است که این اسیدها به اسیدهای چرب ضروری معروف اند: بدن ما به آنها نیاز دارد، اما خودش نمی‌تواند آنها را بسازد. بنابراین، اهمیت تغذیه در این است که خوراکی ها تنها منبع وارد کردن امگا 3 به بدن هستند.

سه گانۀ اسیدهای چرب
امگا 3 با 3 اسید چرب در ارتباط است. در اولین مرحله، اسید آلفا لینولنیک (ALA). ما ALA  را می‌توانیم در سبزیجات (روغن کلزا، روغن گردو، سویا، دانۀ کتان، شاهدانه، سُمنه خوراکی، جوانۀ گندم) بیابیم.
اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) نیز وجود دارند. بدن ما می‌تواند این دو اسید را از ALA ترکیب کرده و یا بهتر، آن را از محصولات دریایی مخصوصاً ماهی های چرب برداشت کند.

نقش امگا 3
امگا 3 به عنوان عنصر مهمی برای سلامتی شناخته شده است، در این شکی نیست. ولی باید حواستان به تأثیرات مُد شدن یک پدیده در جامعه و قدرت "جریان سازی رسانه ای" دربارۀ امگا 3 هم باشد...
اولین و مهم ترین تأثیری که امگا 3 به آن معروف شده، نقش آن در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی است. همان طور که می‌دانیم مردمی که مقدار زیادی ماهی مصرف می‌کنند (مثلاً اسکیموها و ژاپنی ها)  کمتر دچار بیماری های قلبی و عروقی می‌شوند. قطعاً امگا 3 یکی از دلایل این وضعیت خواهد بود، ولی تنها دلیلش نیست ...

مصرف امگا 3، به میزان کافی برای کسانی که از بیماری های قلبی و عروقی رنج می‌برند و یا مبتلایان به کلسترول خون بالا، توصیه می‌شود. در عین حال به این افراد توصیه می‌شود که مصرف اسیدهای چرب اشباع شان را کم کنند. امگا 3 تأثیر ضد فشار خون هم دارد. البته این به این معنا نیست که مکمل های غذایی سرشار از امگا 3 می‌توانند جای داروهایی را که برای این بیماری ها توسط پزشک تجویز شده اند، بگیرند ! 
امگا 3 بر روی فعالیت های مغزی نیز اثر مثبت دارد. در واقع مغز حاوی میزان زیادی لیپید است. بنا بر گفتۀ پزشکان، امگا 3 آثار مثبتی در مقابله با افسردگی نیز خواهد داشت.

نیاز ما به امگا 3
میزان امگا 3 توصیه شده در روز، برای زنان حدود 1.6 گرم و برای مردان 2 گرم است. عموماً به زحمت نیمی از این نیاز تآمین می‌شود.
اما یک نکات بسیار مهم و کلیدی در رابطه با مصرف امگا 3 و امگا 6؛ مصرف بیش از حد امگا 6 می‌تواند تأثیر بازدارنده و مهار کننده بر روی عملکرد امگا 3 داشته باشد. مطلوب ترین نسبت مصرف امگا 3 به امگا 6، 1 به 5 است؛  حال آنکه با تغذیۀ فعلی ما این نسبت 1 به 10 است. برای در الویت قرار دادن منابع حاوی امگا، به طور مثال می‌توان از روغن کلزا استفاده کرد. ضمناً در بازار روغن هایی وجود دارند که حاوی میزان مناسبی اسید چرب هستند.

امگا 3 را در چه چیزهایی بیابیم؟
مواد غذایی که بیشترین میزان امگا 3 را در خود دارند و از این لحاظ غنی اند، عبارتند از: روغن گردو، مغز گردو، روغن کلزا و ماهی های چرب (ماهی آزاد، ساردین، ماهی کولی، شاه ماهی، ماهی مارکو)
و آخرین نکته: امگا 3 تحمل حرارت خیلی زیاد را ندارد؛ برای طبخ ماهی ها، توصیه می‌شود که بخار پزشان کنید یا در فویل پیچیده و با حرارت ملایم فر بپزید؛ از سرخ کردن آنها در روغن یا کره نیز اجتناب کنید. 
تاريخ : شنبه ۱۳٩٠/٥/۱٥ | ٤:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

بی شک می توان گفت که یکی از مهیج ترین نوآوری هایی که در چندین سال اخیر در ورزش به وقوع پیوسته ،تمرینات پلیومتریک است ، جهشی که در دنیا ی ورزش از این تمرینات بوجود آمده قابل بررسی است .مربیان و ورزشکارن به سرعت به توانایی این تمرینات در بهبود عملکرد ورزشی پی بردند.

تمرینات پلیومتریک یک از اجزای ضروری آمادگی برای تمام ورزشهایی است که به سرعت ،قدرت وتوان  نیاز دارند.

انجام این گونه تمرینات موجب توسعه برنامه های تمرینی بلند مدت وکوتاه مدت در رشته های مختلف ورزشی می شود.

سعی من بر این است که به سوالات زیر در مطالب بعدی جواب داده شود.

سوالی که یک ورزشکار دارد شامل:

1-در یک برنامه کلی جای این تمرینات کجاست؟

2-چه مقدار از این تمرینات برای رشته ورزشی ورزشکار لازم وکافی است؟

3-تمرینات پلیومتریک با چه شدت وحجمی باید انجام داد؟

4-کدام حرکات بیشترین تاثیر بر ورزشکار دارد؟

5- برای تمام سنین مناسب است؟

6-برای دختران وزنان موثر است؟

7-آیا این تمرینات پایه علمی دارد؟

 

تمرین پلیومتریک کار ویژه ای است که توان انفجاری عضله راافزایش می دهد.این تمرینات جزء فعالیت های آمادگی عمومی محسوب نمی شود وبطور ویژه در سطوح خیلی بالا کاربرد دارد.این تمرینات باعث به حداکثر رسیدن قدرت و توان انفجاری        می شوند.

در این قسمت مربیان و ورزشکاران با تمریناتی آشنا می شوند که مخصوص نیاز های تمرین  آنها ست.

این تمرینات با حرکات پایه ها وساده شروع می شود وبه تدریج پیچیده تر ومشکل تر می شوند.

وقتی قدرت واجرای ورزشکار گسترش می یابد او می تواند به سوی تمرینات مشکل تر پیش برود.

مربیان و ورزشکاران باید تعیین کنند که آیا افراد برای اجرای صحیح تمرینات مرکب که در انجام آن ها ابزار مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد ،مهارت کافی دارند؟

بتدریج با توجه به روش پیشبرد تدریجی جهت آموزش وفراگیری تمرینات مناسبی خدمتتان ارائه  خواهم داد.

ادامه دارد...........

تاريخ : پنجشنبه ۱۳٩٠/٥/۱۳ | ٤:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

همیشه این سوال برای ورزشکاران بوجود می آید که آیا تمرینات با وزنه روی سطح    اجرا ی مهارتها ویا روی عملکرد ورزشی ورزشکار تاثیر دارد؟  آیا تمرینات با وزنه باعث آمادگی بیشتر ورزشکار برای مسابقات سنگین دیگر رشته ها ی ورزشی می گردد؟   چه مقدار وچگونه از حجم تمرینات با وزنه برای رشته های ورزشی مفید می باشد ؟

 با توجه به سوالی که در این مورد شده ،  مطالبی خدمت ورزشکاران ارائه خواهم داد.

اگر هدف ما ارتقاء توانایی در تحمل فعالیت ورزشی یاحفظ سطحی معین از آمادگی    می باشد باید بدن را به شکلی منظم وعلمی به فعالیت ورزشی وادار کنیم.

ورزشکاران و مربیان حرفه ای صرفا از  روشهای ا ستفاده می کنند که سودمند باشد وعملکرد ورزشی  را در زمان کوتاهی ارتقاء ببخشد.                                               با گسترش بررسیها وپژوهشهای علمی در باره  روش وشیوه های تمرینی رشته های ورزشی وورزشکاران که امروزه نیز ادامه دارد؛اکنون درباره اجرای مطلوب تمرین برای رسیدن به اهداف خاص ،نیاز به تمرین بیشتر یا کمتر ،سازگاریهای فیزیولوژیکی وسلولی،نوع ومدت تمرین که به ایجاد حالت ورزیدگی کمک می کند؛مطالعه می شود.

تمرین مفهومی بسیار تخصصی است که نه تنها برای وضعیتهای خاص بلکه برای افراد خاص نیز بکار می رود.

نحوه تمرین یک ورزشکار رشته فوتبال ،پرورش اندام، وزنه بردار،رزمی کار صرف نظر از سطح مهارتی ،تفاوت دارد؛ مربیان و ورزشکاران  با اطلاع از اصول تمرین و با استفاده از روشهای تمرینی گوناگون می توانند سازگاریهای اصلی تمرین استقامتی درازمدت ،توان عضلانی ،قدرت عضلانی  را بدست آورند.

تمرین عملکرد ورزشی ورزشکار را بهبود می بخشد وباعث سازگاری آناتومیکی(ساختاری)وفیزیولوژیکی می شود.البته بستگی به کیفیت تمرین وفاصله زمانی  بین  هر جلسه فعالیت ورزشی ،این پیشرفتهای حاصل از تمرین گسترش میابد وحفظ می شو ند.

آمادگی یک ورزشکار شامل اجزای گوناگونی می باشد که از جمله استقامت قلبی عروقی،استقامت عضلانی، قدرت عضلانی،توان عضلانی،انعطاف پذیری،ترکیب بدنی وویژگیهای هیجانی روانی می باشد.

بنابراین یک ورزشکار خوب برای بهبود وپیشرفت عملکرد ورزشی خود وهمچنین جلوگیری از افت زود هنگام لازم است که در تمرینات به همه عناصر آمادگی توجه کند. اما متاسفانه ورزشکاران بدلیل عدم اطلاع از نحوه آمادگی ونداشتن تجربه در تمرینات  به این فاکتور ها ی آمادگی توجه نمی کنند ودر نتیجه استعداد بالقوه ورزشکار  شکوفا نمی گردد.

برای تنظیم یک برنامه تمرینی با کیفیت بالا لازم است که روابط مهم بین تمرین ،سازگاریهای دراز مدت و گسترش عملکرد ورزشی در ک شود.

 

 

ادامه مطلب
تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٥/۱۱ | ٥:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

مایعات بیولوژیک شامل گروهی  ازاسید  های امینه هستند،اما 20 اسیدآمینه بنیادی وجود دارد که پروتئین ها را می سازند.گاهی ممکن است در یک مولکول پروتئینی اسید های آمینه اضافی یافت شود،اما این رویداد به وسیله تغییر بعضی از اسید های آمینه بنیادی وپس از سنتز پروتئین ،رخ می دهد.

اسید های آمینه نقش های گسترده ای دارند وبه همین دلیل توانایی شرکت در هر فرایند بیوشیمیایی نظیر واکنش ها،حرکت مواد،سلول ها یا کل ارگانیزم وانتقال اطلاعات را دارند.نقش های متنوع پروتئین ها در زیر طبقه بندی شده اند:

پروتئین های کاتالیزگر:نام دیگر این کاتالیز ها  آنزیم می باشد،که واکنش های بیوشیمیایی راکاتالیز می کنند.

پروتئین های حامل:انتقال موادبه داخل وخارج سلول واندام های درون سلولی وهمچنین از یک بخش بدن به بخشی دیگر را انجام می دهند.ماننداکسیژن با هموگلوبین که پروتئین خون می باشد از هوا به سلول منتقل می شود.

پروتئین های ذخیره کننده:تعدادی از پروتئین ها ترکیبات سلولی را میکنند .فریتین باعث ذخیره شدن آهن در بدن می شود.

پروتئین های حرکتی:حرکت در موجودات زنده به علت کنش های متقابل مجمو عه های پروتئینی سازمان یافته می باشد.مانند انقباض عضلات که توسط پروتئین میوزین نسبت به اکتین صورت می گیرد.

پروتئین های ساختاری:این پروتئین ها حمایت مکانیکی از سلول ها وبافت ها را بر عهده دارند.مانند اسکلت سلولی،کلاژن والاستین

پروتئین های دفاعی:شامل آنتی بادی ها می باشد که مواد وسلول های خارجی را بطور انتخابی تشخیص داده ودفع می کنند،واز بدن در مقابل مهاجمان محافظت می کنند.

پروتئین های پیامبر : موجودات زنده پر سلولی برای انجام یک عمل هماهنگ به ارتباط بین سلول هایشان احتیاج دارند.ترکیباتی که پیام هارا از سلولی به سلول دیگر حمل می کنند،پروتئین می باشند .مانند هورمون انسواین ومیانجی های عصبی مثل اندروفین ها 

گیر ند ها: مانند گیر نده های انسولین,پیامبر های مولکولی باعث ارتباط غیر مستقیم سلول به سلول می شوند بدین صورت که پروتئین ها را شناسایی کرده وبه آنها متصل می شوند ،این پروتئین ها گیرنده نام دارند.

پروتئین های تنظیمی: پروتئین هی هستند که جریان اطلاعات وراثتی را باپیوند به اسید نو کلئیک کنترل می کنند.

   در مطالب بعدی اطلاعات بیشتری در مورد پروتئین ها وتاثیر آنها در زندگی وفعالیت های  ورزشی خواهم داد.

بیوشیمی ورزشی(وسیلیس موگیوس،ترجمه دکتر نادر رهنما............)                 

تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٠ | ٤:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

سطح فر هنگ و دانش مردم  به یک پدیده یا موضوع علمی در جامعه ارتقا ء نمی یابد. مگر اینکه نخست دانش آموختگان متعهد به تشریح،توصیف،تبین وعمل به آن خود را باور کنند وآنگاه اعتبارات خویش را با همت ،تلاش وعلاقه نزد مخاطبان و علا قه مندان بالا ببرند.  تربیت بدنی وعلم ورزش هرچند که از جهت فرهنگی،علمی،وحتی مدیریتی در جامعه مهجور مانده،اما در کشور های پیشرفته موقعیت والایی بدست آورده است.       وهمچنین نقش آن در سلامتی وپیشگیری از بیماری های بی تحرکی  ،پر کردن اوقات فراغت،تربیت وپرورش کودکان ونوجوانان وشکوفایی استعداد های ورزشی برکسی پوشیده نیست.

مسولین،مدیران باید همراه با دوستداران وپیشکسوتان علم ورزش باید دست در دست هم دهند وبا ارائه فکر ،طرح،تحقیق وبرنامه های تکمیلی برای اعتلای تربیت بدنی وورزش تلاش کنند.

متخصصین ،مربیان ودوستداران ورزش برای اصلاح فرهنگ ورزش،بینش ونگرش در جامعه کوششی مضاعف کنند.

 علم تربیت بدنی علمی جدید ونو پا می باشد وچند سالی بیش نیست که در موسسات علمی کشور ما تدریس ودرباره آن تحقیق می شود. این علم مبتنی بر اصولی می باشد که راهگشای دست اندرکاران ومجریان این حرفه است ؛اصولی که از واقعیت های علمی نشات می گیرد وکلید  گشایش بسیاری از نا دانسته ها وپاسخ پرسش های گوناگون در حیطه حرکتی است.

در این وبلاگ سعی من براین است که مسائلی تازه در زمینه آموزش وتبین یکی از شاخه های این دانش که بنام فیزیولوژی ورزش  است،به عرض خوانندگان ارائه دهم  درنوشته های بعدی از بحث های فیزیولوژی مطالبی خواهم نوشت.

 

 

 

تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٠ | ۱:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

عملکرد هورمون رشد:

هورمون رشد توسط سلولهای سوماتو تروپ هیپوفیز قدامی به داخل خون ترشح       می شود.سلولهای مذکور تحت کنترل دو نورو هورمون هیپو تالاموسی که تحت عنوانGHRH و GHIHنامیده می شوند،می باشند.نام دیگر هورمون رشد سوماتو تروپیک یا سوماتو تروپین می باشد.

1-هورمون رشد باعث رشد تمام بافت های قابل رشد بدن می گردد.

2-هورمون رشد باعث  افزایش تکثیر سلولی می شود. 

3-افزایش تولید پروتئین ها

4-باعث کاهش مصرف گلوکز وافزایش مصرف چربی

5-افزایش ترشح انسولین وکاهش حساسیت سلولها به هورمون انسولین(بنابراین پرکاری مزمن غده هیپوفیز باعث افزایش قند خون می شود که معروف به دیابت هیپوفیزی می باشد.)

6-باعث حمل اسید های آمینه به داخل سلولها  برای ساختن پروتئین  می شود.

7- باعث رشد استخوان ها می شود.

 هورمون رشد و ورزش:

- بررسی شده که این هورمون در هنگام ورزش بالا میره و بیشتر هم تحت تاثر شدت تمرین هست..

-پاسخ این هورمون نسبت به تمرین ظاهرا مربوط به سطح آمادگی فرد هست...

-هنوز مشحص نیست به چه علت این هورمون در طی ورزش بالا میرود.

- افزایش این هورمون در طی ورزش به این عوامل ارتباط دارد: هورمون های جنسی- fitness level

و intensity of previus exercise sessions

- افزایش هورمون رشد بستگی دارد به : جنس ورزشکار-شدت تمرین- میزان تمرین

- شاید دادن رژیم غذائی خاص قبل ورزش( مخصوصا چربی) روی ترشح این هورمون در طی ورزش تاثیر داشته باشد.

- بررسی شده که در طی ورزش, هورمون رشد, تستوسترون , کورتیزول, لاکتات در خون ورزشکاران بالا میرود

و تا 60 دقیقه هم بالا مانده است.. این میزان افزایش متناسب با شدت تمرین بالا رفته است.

هورمون رشد از دیدگاه متخصصان داروسازی:

هورمون رشد یا به تعبیری سوماتوتروپین,تاکنون 2 شکل از این هورمون با استفاده از فن آوری DNA

نوترکیب مهیا شده است. سوماتوتروپین و سوماتوم( همان سوماتونروپین است با یک تکه پروتین اضافی).

این فرآورده ها در درمان کمبود هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مفید است. در مان دختران مبتلا به نوعی بیماری مادرزادی بنام ترنر در بسیاری موارد سبب شده است قد نهائی بزرگسالی افزایش یابد. این هورمون همچنین برای کودکان مبتلا

به نارسائی مزمن کلیه یا عفونت ایدز که دچار نقص در رشد هستند مفید بوده است. و در درمان تحلیل شدبد بزرگسالان مبتلا به ایدز نیز موثر بوده است. از هورمون رشد گاوی( که به روش نوترکیب بدست آمده است) در دامداری برای افزایش تولید شیر استفاده میشود.

 

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٠ | ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

ورزشکاران از فکرکردن به ابتلا به آنفلونزا وسرماخوردگی وحشت دارند.ابتلا به عفونت می تواند مانع از تمرین یا اختلال در اجرای ورزشی وحتی شرکت ورزشکار درمسابقه شود.عملکرد دستگاه ایمنی تحت تاثیر استرس قرار میگیرد.اشکال متفاوتی از استرس وجود دارند:ورزش شدید‘چالش های روانی‘هایپوکسی‘کاهش قند خون‘تغذیه نامناسب‘فشارهای محیطی از عوامل استرس زا هستند.تر کیبی از این عوامل ممکن است موجب سرکوب ایمنی مزمن وبنابر این افزایش حساسیت به عفونت شود.   گاهی نقص عملکرد ا یمنی موجب فعال شدن دوباره یک ویروس نهفته میشود. بنابر این ورزشکاران‘مربیان در جستجوی راهنمایی هایی برای کاهش خطر بیماری هایی هستند که به احتمال زیاد اجرای ورزشکار در تمرین ومسابقه را به خطر می اندازد.در مطالب آینده راهنمایی هایی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های نا خواسته به ورزشکاران ارائه خواهم داد.

                                       

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۱۳٩٠/٥/٧ | ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

پرسشنامه روانی کالیفرنیا ( CPI ) یک آزمون مداد ــ کاغذی خود اجرا است که از 480 عبارت تشکیل شده و ویژگیهای برون فردی شخصیتی را در 18 مقیاس مورد مطالعه قرار می دهد و قابلیت اجرا به دو صورت فردی و گروهی را دارد .
این پرسشنامه ابتدا در سال 1948 و با 15 مقیاس توسط هاریس گاف تدوین یافت . در سال 1957 مورد تجدید نظر قرار گرفت و به صورت مجموعه ای کامل و با 18 مقیاس منتشر گردید . دستورالعمل CPI در دو مرحله و در سالهای 1969 و 1975 مورد تجدید نظر قرار گرفت . در سال 1987 گاف ضمن تجدید نظر مجدد در آزمون , دو مقیاس دیگر را نیز به مجموعه قبل اضافه نموده و این پرسشنامه را به آزمون 20 مقیاسی تبدیل نمود . فرم تجدید نظر شده 1957 دارای 480 عبارت است که نیمی از پرسشهای آن از آزمونMMPI اقتباس شده است .
همانند MMPI نمرات این پرسشنامه به صورت نمره استاندارد با میانگین (50 =T ) و انحراف معیار برابر با 10 ارائه می گردد .
مبنای مقیاس بندی نمرات در این آزمون یک گروه نمونه هنجاریابی و شامل 6000 مرد و 7000 زن بوده است که گستره وسیعی را از نظر سن، سطح اجتماعی، وضعیت اقتصادی و نواحی جغرافیایی شامل گردیده است .
سئوالات به صورت دو گزینه ای صحیح و غلط است که آزمودنی با مطالعه هر عبارت ، پاسخ لازم را در پاسخنامه علامت گذاری می کند .
زمان اجرای آزمون معمولاً بین 45 دقیقه تا یک ساعت است . آزمونگر در هنگام اجرای آزمون باید زمان پاسخگویی به عبارات را یادداشت کند . اگرچه توانایی در خواندن و انگیزش به عنوان دو عامل حائز اهمیت در زمان پاسخ دهی تلقی می گردند ، لیکن پاسخ دهی در زمانی بالاتر از یک ساعت می تواند تفاسیر زیر را به دنبال داشته باشد :
 1- وجود اختلالی عمده در بعد روانی همانند افسردگی شدید و یا روان پریشی کارکردی
2- هوشبهر پایین و همراه با ضعف در خواندن
3-اختلالات مغزی
همچنین پاسخ دهی سریع آزمودنی در 20 دقیقه و یا کمتر از آن ، می تواند نشانگر عدم دقت و در نتیجه فقدان روایی ، شخصیت تکانشی و یا هر دو مورد ذکر شده باشد .
برای نمره گذاری هر مقیاس در CPI و پس از تکمیل هر پرسشنامه ، توسط آزمودنی ، کلیدهای مربوط به هر مقیاس به صورت مجزا بر روی پاسخنامه تکمیل شده قرار گرفته و تعداد عبارات مشخص شده شمارش می گردد ، سپس موارد علامت گذاری شده مربوط به هر مقیاس در پایان برگه پاسخنامه ثبت گردیده و سپس این نمرات خام به نمرات معیار شده در نیمرخ بهنجار تبدیل می گردند . برای نمره گذاری می توان از دستگاه برگه خوان و رایانه استفاده کرد .

ادامه مطلب
تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٥/٤ | ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()

علم ورزش ، علمی است که در آن به مسائل علمی و تخصصی ورزش پرداخته می شود و هدف از این علم آن است که علاقه مندان به ورزش از این طریق پی به کلیه مسائل مربوط به علوم ورزش برده و آن را بکار بندند تا کمتر دچار آُسیب شده و همچنین از طریق علم ورزش مهارت خود را در هر رشته ورزشی افزایش دهند .

img/daneshnameh_up/2/2a/exercise_physiology_06.jpg


آدمی در مراحل تمدن به درجات عالی رسیده و اندیشه و فکر او بسیار تابناک شده و حاصل کار و اندیشه و هوشمندی انسان یعنی علوم و معارف بشری نیز روز به روز وسعت یافته است . هر یک از دانش ها و فروغ معرفت های انسانی در قرن بیستم به صورت دریای پهناور در آمده است به طوری که در هر یک از رشته های علوم باید سال ها وقت صرف کرد تا در آن تخصص یابد و به مقام شامخی برسد ، نه تنها ناگزیر است از برگزاری مسابقه آن علم یا فن در جهان آگاه گردد و از بزرگان آن رشته تاسی جوید و پیش برود ، بلکه همین فرد باید علاقمند به این رشته هم باشد و همین موارد لزوم داشتن اطلاعات کافی و یا معلومات عمومی را ایجاب می کند . امروزه هیچ کس حتی کسانی که فقط ورزش را بخاطر ورزش نه بخاطر اهداف قهرمانی در رقابت های رسمی انجام می دهند ، نمی توانند منکر ارزش روش های علمی در بالا بردن سطح تکنیک ، تاکتیک و بطور کلی کیفیت تیم ها در هر نوع ورزشی باشند . در ورزش اجرای صحیح مهارت ها وابسته به رعایت اصول و قوانینی علمی متکی بر اصول مکانیکی و بیومکانیکی است .
وقتی رقابت ها در سطح حتی صدم ثانیه ها کشیده می شود صرف نظر از تلاش شخصی ورزشکار در پیروزی ، به طور دقیق ارزش تمرینات و نحوه ی استفاده حداکثر از قدرت و توان ورزشکار در تمرینات توسط یک مربی آگاه و با استفاده از روش های علمی و سایر خصوصیاتی که یک مربی موفق باید داشته باشد از جمله اصول علمی تربیت بدنی ، برنامه ریزی صحیح تمرینات به نحوی که ورزشکار در روز مسابقه در حداکثر کیفیت بدنی و توان مسابقه باشد به طور کامل روشن و غیر قابل انکار است .
اگر ما ادوار گذشته را مورد مطالعه قرا دهیم در می یابیم که در مسیر عمومی تاریخ زندگانی انسان ، فرهنگ ها و تمدن های بسیاری بوجود آمده است و پیدایش اجتماعات و حرکت آنان اگر چه به ظاهر مستقل بوده ولی به حقیقت در یکدیگر تاثیرات متقابل داشته و تاریخ عمومی بشر را از جنبه های حرکت درونی و بیرونی به وجود آورده است .


 

ادامه مطلب
تاريخ : سه‌شنبه ۱۳٩٠/٥/٤ | ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : نادر احمدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By BlackSkin :.