گلیکولیز

گلیکولیز فرایندی غیر هوازی است.این مسیر شامل 10 واکنش بوده که در سیتوزول روی میدهد وتوسط آنزیم های مختلفی کاتالیز می شود.

گلیکولیز عبارت است از تجزیه گلوکز به پیروات  که در تمام سلولها روی می دهد.فرایندی که با بازسازی آدنوزین تری فسفات وآدنوزین دی فسفات،گلوکز وگلوکز 1-فسفات را به پیروات تبدیل میکند.که نتیجه ان تولید سه مولکول آدنوزین تری فسفات می باشد.

تار های عضلانی که به شدت منقبض می شوند نمونه ای از این تولید انرژی می باشند.مثلا ورزشکاران سرعتی،توانی وقدرتی از این نمونه هستند.

فعالیت ورزشی میزان گلیکولیز رادر یک عضله صدبرابرواز طریق بیش از یک سازو کار افزایش میدهد.

ادامه دارد..........................

/ 5 نظر / 17 بازدید
ناصری خواه

سلام نمیدونم قبلا به وبلاگتون اومدم یا نه.اما امروز باهاش اشنا شدم.وبلاگ پرباریه سعی میکنم در فرصتهای دیگه مطالبشو بخونم.موفق باشید.

سهیلی ( همکار)

سلام آقای احمدی خوبید شما از آشناییتون خوشحال شدم . لینکتون کردم.

اسدی راد

سلام همکار عزیز وقتتون بخیر از آشنایی با شما در نشست خوشحالم و از بیاناتتون در نشست استفاده بردم قطعا وجود افراد کاردانی چون شما در جمع دوستان مایه مسرت و غروره امروزم چندبار اومدم وبلاگتون نتونستم کامنت بذارم شاید وبلاگ منو ندیدید میتونید یه نگاهی بنندازید در صورتی که دوس داشتین و صلاح دیدید میتونیم تبادل لینک داشته باشیم ممنونم از

صبا

سلام همکار عزیز و استاد گرامی از مطالب علمیتان استفاده کردم .سپاس ویژه ی مرا پذیرا باشید .امید وارم علی رغم اختلاف نظر ها ،حد اقل آنجا که بحث منافع عمومی شهر و شهرستان مطرح است تمام اختلافات (اعم از سیاسی و ورزشی ، و...) کنار گذاشته شود و فقط پیشرفت شهرستان مد نظر قرار گیرد .آنچه بیشترین آسیب را متوجه ما کرده ،اتخاذ تصمیم بر اساس همان اختلاف نظر هاست .