فشارخون

 آزمایشات لازم برای بیماران فشارخون:

آزمایش ادرار - آزمایش خون - نوار قلب یا الکترو کاردیو گرام

سه دلیل عمده برای انجام دادن آزمایشات برای بیماران فشارخون :

1- به منظور کنترل سطح کلسترول خون ؛ اگر سطح کلسترول خون بالا باشد خطر ابتلا به بیماری قلبی وسکته افزایش می یابد.در این صورت باید برای پایین آوردن سطح کلسترول وفشارخون به درمان داروئی رو بیاورید.

2- به منظورکنترل بیماریهای خطرناک؛گاهی فشارخون در اثر بیماریهای کلیوی  ویا فوق کلیوی ایجاد می گردد.

3-به منظورکنترل بیماریهای قلب وکلیه؛در اثر بیماری طولانی مدت فشارخون درمان نشده صدماتی به کلیه ها وقلب وارد می شود .

درمان بدون دارو:

1-کاهش مصرف نمک؛با حذف مصرف نمک در آشپزخانه وبر سر سفره غذا از مصرف نمک روزانه خود بکاهید. سعی کنید از گوشت تازه ،میوه وسبزیجات تازه استفاده کنید.

2- کنترل وزن ؛در ازای کاهش هر کیلو گرم وزن ،فشار خون در حدود یک میلیمتر جیوه پایین می آید.

3-ورزش کردن؛ورزش های ملایم وسبک وطبق یک برنامه تدریجی مانند پیاده روی ملایم کمک به کاهش فشارخون میکند.

4-افزایش مصرف پتاسیم؛باید مقدار پتاسیم با خوردن میوه ها وسبزیجات تازه دارای پتاسیم افزایش داد وهمزمان مصرف نمک را در رژیم غذایی کم یا حذف کرد.

5- مشاوره وتوجه به استرس های روزانه؛استرس های روزانه ومزمن باعث بالا بردن فشارخون می شوند.مثلا در مورد مشکلات شخصی ،محل کار ،سلامتی و.....

درمان دارویی:

افرادی که مبتلا به فشارخون هستند ممکن است در نتیجه عوامل دیگری مانند استعمال دخانیات ،بالا رفتن کلسترول خون مبتلا به سکته های قلبی  یا بیماریهای کلیوی یاآسیب به شبکیه چشم دربیماران دیابتی شوند.لازم است با کنترل فشارخون از عوارض بیماری فشارخون جلوگیری کنیم.

 

اگر فشارخون بطور مداوم بالای 160/90میلی متر جیوه باشد در این صورت فرد در هر گروه سنی که باشد باید از دارو های ضد فشارخون استفاده کند.

 

داروهایی که برای درمان فشارخون استفاده می شوند:

1-ادرار آور های تیازیدی(باز کننده رگ های خونی ، دفع کننده نمک وآب ،کاهش دهنده حجم خون در گردش)

2-بتابلوکرها

3-آلفا بلوکر ها

4-مسدود کننده های کانال کلسیم

5-مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیو تانسین

6-داروهای ضد گیرنده آنژیو تانسین

7-داروهایی که روی سیستم عصبی مرکزی اثر می کنند.

کنترل فشارخون:

همه داروهایی که فشارخون را پایین می آورند تقریبا به یک اندازه موثرند.فشارخون سیستولیک را در حدود 10 تا 15 میلی متر جیوه وفشار دیاستولیک خون را تا 6تا 8 میلی متر جیوه پایین می آورند.

واکنش افراد به دارو ها متفاوت است،مثلا افراد مسن تر ونژاد سیاهپوست پاسخ بهتری می دهند.

افرادی که به توصیه های پزشکی عمل می کنند،مثلا نمک کمتری مصرف می کنند ووزنشان را کاهش می دهند همراه با استفاده از دارو ها نتایج بهتری بدست می آورند.

برای نیمی از از افرادی که تحت درمان دارویی هستند مصرف یک قرص در روز کافی است

بیشتر افراد برای درمان به دو نوع داروی مختلف نیاز دارند و در حدود 10% افراد برای کنترل فشارخون به سه نوع داروی مختلف نیاز دارند.

تقریبا همه قرص ها می توان هنگام صبح یا غروب بطور همزمان مصرف کرد.

مصرف داروهای ضد فشار خون را نمی توان قطع کرد زیرا که ابتلا به سکته قلبی ومغزی افزایش می یابد.این داروها باید تا آخر عمر مصرف کرد.زیرا هرچه سن افزایش می یابد خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (سکته ها) افزایش می یابد.

 

 

 

 

/ 7 نظر / 36 بازدید
کورش غلامی

یاد ایامی که در گلشن فغانی داشتیم.... در میان لاله و گل آشیانی داشتیم.. سلام....استاد...خوبی؟ یاد دوران خوب دانشگاه بخیر...

بیام نور

آقای احمدی هنوز نمرات میان ترم درس تربیت بدنی وارد نکردی /جمعی از دانشجویان بیام نور با تشکر

دانشجو

سلام استاد استاد عزیز اگه لطف بفرمایید نمرات دست بالا بگیرید ممنون میشیم دانشجویان دانشگاه آزاد[گل]

سهیلا

با درود[لبخند] شما با افتخار به اسم تربیت بدنی وعلوم ورزشی در کنگان مباحث علمی از علوم تربیت بدنی لینک شدین استاد پیشاپیش سنت دیرینه سرزمین کوروش بزرگ، (شب یلدا )بر شما و خانواده محترم مبارک

سهیلا

با درود امشب یادگار سنت تاریخ2500ساله ی سرزمین کوروش بزرگ است محفلتان گرم گرم ،دلتان شاد ولبانتان خندان ،شبتان اریایی در کنار عزیزانتان باشد یلدا مبارک[لبخند][گل]

سمیه محمدی

سلام همکار گرامی مطلب بسیارمفیدی بود شادو سلامت باشید [گل] «از سلامتی خود مواظبت می‌کنیم، برای روز مبادا پول ذخیره می‌کنیم، سقف خانه را تعمیر می‌کنیم و لباس کافی می‌پوشیم، ولی کیست که در بند آن باشد که بهترین دارایی یعنی دوست را به صورتی عاقلانه برای خود فراهم کند؟» رالف والدو امرسن